Bine ati venit! Va puteti loga sau va puteti inregistra!

MBG Ambient

MBG Ambinet ofera o gama vasta de produse din lemn, in special din lemn autohton, de la parchet pana la scari si trepte placate cu lemn.

Treptele pentru scara din lemn ofera casei o cladura aparte si un aer rustic de invidiat. Daca sunt asezonate cu balustrade din lemn rotunjite se potrivesc perfect cu interiorul unei locuinte. Noi recomandam lemnul de stejar, o esenta nobila si rezistenta, care datorita culorii ale ofera un aspect legant casei.

Cum pe scara nu se poate pune parchet exista tot felul de alternative cum ar fi gresia, covoarele si mochetele sau treptele placate cu lemn. Indiferent de celelalte alternative placarea cu lemn, mai ales cu stejar auriu roscat creaza o impresie aparte. Mai multe detalii pe site-ul nostru.

Atunci cand facem referire la utilizarea lemnului in amenajari ne referim in primul rand la mobila, parchet si scari interioare din lemn, ca fiind cele trei intrebuintari princilale ale lemnului. Dupa cum se stie mobila a piedut deja teren in fata palului, dar in ceea ce priveste scarile interioare si parchetul noi oferim o gama completa de produse.

Scarile din lemn vor fi intotdeauna mai usor de realizat decat cele din fier forjat, si atmosfera degajata de ele va fi rustica si relaxanta. Scara hand made nu se va putea compara cu una realizata de o echipa profesionista, si, ptin urmare, va invitam sa apelati la echipa noastra.

MBG Ambient ofera solutii thenice pentru scarile interioare. Acestea pot fi greu de ales mai ales intr-o piata suprasaturata de esente exotice. Pentru scari interioare de lemn noi recomandam stejarul. Este un lemn de esenta tare cu o aparenta frumoasa si rustica, fibrele si nodurile find vizibilie. Aceste tipuri de scari se adapteaza bine la umiditate si temperatura.

In ceea ce priveste parchetul vom incepe cu parchetul stratificat. Acesta ofera avantaje multiple. Placile stratificate pot fi raschetate pana ajung la o stare optima. Pentru incalzirea prin pardoseala parchetul stratificat este ideal avand un transfer termic foarte bun.

Stratul de la exterior este din lemn de esenta nobila fiind urmat de alte doua straturi fie din placaj fie din brad. Avantajul sta in faptul ca cele trei straturi au fibrele dispuse perpendicular oferind o mai buna rezistenta in timp. Pe langa dispunerea fibrelor pe straturi importante sunt si cele 7 straturi de lac, grund si spaclu acrilic.

In cazul in care din motive financiare nu doriti parchet din lemn masiv, dar nu vreti sa cumparati nici parchet laminat atunci parchetul stratificat este cea mai buna alegere. Chiar daca la parchet masiv avem pret de producatori, noi, la MBG Ambient oferim cele mai bune preturi si pentru parchetul triplustratificat.

Va recomandam ca atunci cand optati pentru parchet masiv sa alegeti stejarul. La noi il veti gasi la cel mai bun pret de pe piata. Stejarul este o esenta deosebita cu o foarte mare rezistenta in timp si cel mai important detaliu, este ca la MBG Ambient parchetul este facut din lemn autohton.

Alegand parchet din lemn masiv veti elimina artificialitatea. Parchetul din lemn masiv este natural si rezistent, aspectul sau fiind superior parchetului laminat. Definirea stilului casei dumneavoastra incepe de la podea iar noi va oferi o gama vasta de modele de parchet.

In momentul in care dorim sa cumparam parchet  primul care ne vine in minte este cel masiv datorita elegantei si rezistentei. Din punct de vedere al bugetului destinat cumpararii parchetului, cel din lemn masiv solicita un buget mai mare fata de cel laminat. Pentru a vedea o oferta de pret va invitam pe site-ul nostru.

Incalzirea prin pardoseala este o varianta de incalzire foarte eficienta dar care trebuie sa tinem cont de tipul de parchet pe care il alegem pentru camera respectiva. Desi producatorii de sisteme de incalzire sustin ca acestea se potrivesc cu orice tip de parchet realitatea este ca trebuie sa se tina cont de rezistenta termica altfel parchetul se va usca si se va crapa. Pentru date exacte echipa noastra va sta la dispozitie pentru a stabili coeficientii termici si modelul de parchet care vi se potriveste.

Printre cele mai cunoscute prejudecati din domeniul parchetului este aceea ca doar parchetul din lemn masiv poate fi de calitate. Asa cum am aratat mai sus un parchet de o calitate foarte buna este si cel stratificat. Un alt parchet de calitate si foarte special este parchetul Egger. Acesta pune cel mai bine in evidenta imbunatatirile pe care le aduce noul parchet laminat: efecte si suprafete fascinante. La noi gasiti colectii intregi cu aspecte spectaculoase.

Acum ca ne-am lamurit despre parchet, si variantele in care il putem gasi trecem la etapa urmatoare. Am ajuns cu parchetul acasa. Ce facem? Suntem suficient de priceputi pentru a il instala noi. Teoretic da. Exista si parchet cu clik si nu veti avea nevoie decat de cateva instrumente cu care sa taiati parchetul pentru a se potrivi spatiului in care trebue sa intre. Daca aveti parchet masiv va recomandam cu caldura sa lasati montarea lui in seama unei echipe specializate.

In ceea ce priveste lacul pentru parchet asigurati-va ca acesta este rezistent la trafic indelungat, abraziune si uzura si obtineti un timp de utilizare cat mai bun. Mai multe detalii pot fi gasite la noi pe site.

Pe langa lac, la MBG Ambient gasiti si adeziv pentru parchet pe care il puteti alege apeland la expertii nostri pentru indrumare. Puteti obtine toate sfaturile vizitand site-ul nostru magazinparchet.ro.

 

 

 

Invalid query string!

Log in or create an account

fb iconLog in with Facebook